Terminal komputerowy POS

Jest specjalizowaną odmianą komputera typu PC. Najczęściej budowane są w oparciu o przemysłowe architektury PC (zintegrowane płyty główne wraz z procesorem czasami i dyskiem typu flash) i specjalizowane pod kątem długiej bezawaryjnej pracy na stanowiskach sprzedaży.

Systemy POS ułatwiają i usprawniają system sprzedaży zarówno w firmach handlowych, jak i zajmujących się gastronomią. Terminal dotykowy POS to nowoczesny system usprawniający działanie każdej firmy. Duży ekran terminala dotykowego POS umożliwia bardzo wygodną pracę.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli terminali dotykowych. Dzielimy je w oparciu o technologię dotykową, jaka została zainstalowana w danym terminalu dotykowym. Wyróżniamy technologię dotykową rezystywną, pojemnościową, ultradźwiękową oraz na podczerwień.

Obecnie standardem jest zaopatrzenie terminalu POS w ekran dotykowy pozwalający operatorowi na intuicyjną i szybką pracę. Istnieją jednak systemy gdzie zastosowanie ma klawiatura kasowa (np. niektóre supermarkety), dla tego najczęściej producent oferuje kilka wariantów danego terminala – z lub bez monitora dotykowego.

Coraz częściej wraz z POSem zintegrowane są inne komponenty takie jak czytniki kart magnetycznych, klucze RFID, czytniki kart zbliżeniowych, szuflady kasowe. Niektóre wykonania POSów posiadają dodatkowe porty VGA (np. 2-3) do podłączenia dodatkowych monitorów (dla Klienta, do celów reklamowych – np film o produktach polecanych). Większość nowych POSów posiada także dużą ilość portów szeregowych (RS232C) zarówno bez napięciowych jak i napięciowych (z zasilaniem). Używane są one do podłączania szuflad kasowych, czytników laserowych, drukarek etykiet, drukarek fiskalnych. Niektóre wykonania terminali oferują dedykowane porty szuflady, jednakże najczęściej są one dopasowane do szuflad danego producenta i w warunkach polskich częściej używane są szuflady podłączane do drukarek fiskalnych.

Terminale dotykowe POS rezystywne charakteryzują się tym, iż można je obsługiwać gołą dłonią, rękawiczką oraz zwykłym rysikiem. Terminal dotykowy wykorzystujący taki ekran jest najtańszym rozwiązaniem na rynku. Z kolei zasada działania dotyku w terminalach pojemnościowych opiera się na wytworzeniu pola elektrostatycznego między dłonią a ekranem. Warstwa wierzchnia pokryta jest dużą ilością elektrod, dzięki czemu możemy uzyskać tzw. efekt Multi-Touch. Wyliczenie dokładnego miejsca dotyku to zmiana wartości pojemności na elektrodzie, co pozwala dokładnie zlokalizować współrzędne.

Wybór terminalu dotykowego w wersji pojemnościowej to lepsze rozwiązanie pod kątem dokładności dotyku, jak i również jakości wykonania ekranu dotykowego. Natomiast terminale dotykowe POS ultradźwiękowe charakteryzują się wysoką jakością ekranu – tafla szyby i precyzyjnym dotykiem. Z kolei główne elementy technologii optycznej to dwie czerwone diody LED umieszczone w górnych rogach ekranu, sensor optyczny i specjalna taśma odblaskowa. Dotyk działa na zasadzie „cieni”, które sensor optyczny rejestruje. Dzięki triangulacji, czyli metody pomiaru odległości otrzymujemy dokładne współrzędne dotyku.

Terminale POS projektowane są jako urządzenia niezawodne, zdarzają się jednak wypadki niezależne od wykonania urządzenia, jak zalania, zatłuszczenie (szczególnie kiedy stanowisko sprzedaży znajduje się blisko miejsca produkcji – np. kuchni), upadki. Część zagranicznych terminali jest odporna na uszkodzenia, są wykonywane w formie wodoodpornej (norma IP65) i bez elementów ruchomych. Rodzimi producenci nie oferują takiej jakości, najczęściej terminale posiadają elementy ruchome. Duże korporacje oferują usługi wsparcia i wymiany nawet w następny dzień roboczy, mniejsi vendorzy niestety nie mogą zagwarantować takich czasów reakcji (najczęściej gwarancja producenta obejmuje następny dzień roboczy na terenie całej Europy). Pewnym plusem rozwiązań mniejszych firm jest użycie standardowych elementów komputera, które można wymienić bądź zdiagnozować. Zagraniczne terminale budowane są w oparciu o specjalnie projektowane płyty główne pasujące jedynie do jednego modelu danego producenta. Nie ma możliwości wymiany bądź sprawdzenia takiego komponentu (najczęściej płyta zawiera sterownik nakładki, kartę grafiki, porty szuflad, procesor i czasami pamięć trwale połączoną z płytą).

Wybór terminala dotykowego zależy głównie od branży, prowadzonego biznesu. Zanim zakupimy terminal trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: w jakich warunkach atmosferycznych terminal dotykowy ma pracować ? czy ekran będzie obsługiwany dłonią, rysikami ? czy może rękawiczkami ? parametry wbudowanego komputera ? jakie systemy lub oprogramowanie będzie na nim zainstalowane ? i na koniec oświetlenie oraz wygląd ?

Jeżeli odpowiesz sobie dokładnie na te pytania – skontaktuj się z firmą specjalizującą się w sprzedaży, instalacji i serwisie terminali dotykowych pos – taka firma dobierze odpowiednie parametry i zaproponuje najlepsze dopasowane rozwiązanie dla danego biznesu.

Nowość! Oferta miesiąca

Wypożyczalnia agregatów prądotwórczych jest czynna 7 dni w tygodniu przez 24 h/na dobę, dzięki czemu możemy pomóc w nagłych sytuacjach kryzysowych. https://www.power-factory.pl/

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *