Wyposażenie kuchni w gastronomii
Koszt wyposażenia kuchni w restauracji zależy od jej wielkości i tego, jakie dania zamierza się przygotowywać. Są pewne standardy, czyli urządzenia must-to-be, a ich ceny są mocno uzależnione od źródła i jakości wykonania.
Duża kuchnia z prawdziwego zdarzenia, od sprawdzonych producentów to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście istnieje mnóstwo sposobności, aby te koszty obniżyć.
1. Piece konwekcyjno-parowe
Jeżeli planujesz obsługiwać wielu gości jednocześnie lub zapewniać posiłki dla dużych imprez, zdecydowanie zainteresuj się piecami konwencjonalno-parowymi. Urządzenia te nadają się do wielu zadań, od pieczenia, przez blanszowanie, aż po gotowanie na parze.
Co prawda mają przy tym pewne istotne ograniczenie, polegające na niemożliwości wykonywania różnych zadań jednocześnie (w danej chwili wszystkie posiłki muszą podlegać dokładnie takiej samej obróbce), ale nadrabia to znaczną oszczędnością energii i niezwykle wysoką bezawaryjnością.
2. Meble nierdzewne
Bez mebli i regałów trudno sobie poradzić kuchni gastronomicznej. Nie każdy jednak myśli jednak o ich jakości i wielu przedsiębiorców wybiera tanie rozwiązania, nie tylko nieestetyczne, ale i ulegające z czasem niszczeniu.
Warto zainwestować i kupić meble nierdzewne, wykonane z odpowiednio mocnego materiału, odpornego na przypadkowe uszkodzenia. Co istotne – materiał ten powinien być nierdzewny, dzięki czemu typowa wilgoć nie zaszkodzi tym meblom.
Zwróć uwagę – mowa tu nie tylko o regałach, ale i wózkach, czy o stołach roboczych (także w wersjach ze zlewem).
3. Szafy chłodnicze
Trudno sobie wyobrazić dużą kuchnię gastronomiczną, która nie zadba o odpowiednie przechowywanie żywności Problem w tym, że standardowa lodówka może okazać się niewystarczająca. Dużo lepszym pomysłem są urządzenia typowo przemysłowe.
Profesjonalne szafy chłodnicze występują w różnych formach, w zależności od potrzeb lekko chłodzące lub mrożące, zamykane drzwiami standardowymi lub przeszklonymi (np. w celu prezentacji potraw klientom).
4. Zmywarki gastronomiczne
Nie łudźmy się, gdy tylko firma gastronomiczna faktycznie zdobędzie większa liczbę klientów, ręczne mycie naczyń stanie się niesamowitym problemem. Znacznie lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne zmywarki gastronomiczne, dzięki którym operacja ta przebiegnie znacznie szybciej i dokładniej.
5. Roboty kuchenne
Łatwo zbagatelizować temat takiego urządzenia, w praktyce jednak szybko okazuje się, że jego obecność może znacząco usprawnić prace kucharzy. Jednocześnie cały czas należy pamiętać o tym, że ilość żywności przetwarzanej w kuchniach gastronomicznych jest naprawdę spora i tańsze rozwiązania po prostu okażą się niewystarczające. Dlatego też szukaj robotów kuchennych o dużej mocy i ogromnej wytrzymałości, nadających się do częstej i intensywnej pracy.
6. Pakowarki próżniowe
Wszystkie te profesjonalne urządzenia sprawdzą się w działalności gospodarczej, która wymaga przechowywania produktów spożywczych. Mogą różnić się one mocą i wielkością, a ich wybór zależy od charakteru prowadzonego lokalu. Szafy i komory mroźnicze, wykonane ze stali nierdzewnej, mają zawsze odpowiednio grube płyty – dzięki czemu eliminują możliwość utraty niskiej temperatury. W kawiarniach i lodziarniach bardzo ważne będą zaś wielofunkcyjne maszyny do lodów – pomocne w ich produkcji (mieszaniu, pasteryzowaniu, gotowaniu, ubijaniu, chłodzeniu i wreszcie – mrożeniu). W kuchni gastronomicznej bardzo przydatne będą również chłodziarki do napojów i wina (najlepiej takie z regulacją temperatury).
Z lokali korzysta się nie tylko na miejscu. Wiele osób jest zainteresowanych posiłkiem na wynos, zdarza się tez, że zwyczajnie nie są w stanie skończyć dania, a nie chcą go zmarnować i wolą dokończyć je później. Z myślą o nich, warto zaopatrzyć kuchnię w pakowarkę próżniową, która pozwoli zapakować posiłek w sposób umożliwiający dłuższe jego przechowywanie.
Meble kuchenne możesz kupić na dowolnym serwisie ogłoszeniowym. Ważne, aby spełniały normy Sanepidu. Warto szukać miejsca, gdzie funkcjonował podobny lokal i spróbować skontaktować się z poprzednikiem w celu odkupienia mebli.
Talerze i sztućce możesz zamienić na jednorazowe miseczki lub lepiej wyglądające kartonowe/drewniane podkładki wyłożone papierem.
Koszty jakie poniesiesz przy wyposażanie kuchni gastronomicznej zależą od tego, co zamierzasz podawać swoim gościom. Jeśli mają to być produkty typu fast food, to nie musisz kupować pieca konwekcyjnego, płyty indukcyjnej, naświetlacza do jaj i grilla – wystarczy mikrofalówka. Niepotrzebne są również talerze i sztućce. Na starcie zaoszczędzisz minimum 2550zł.
- Jeśli chcesz serwować burgery, powinieneś zaopatrzyć się w grill (od 250zł).
- Do wypieków (np. fornetti, tarty, bułki) przyda Ci się piec konwekcyjny (nowy od 1200zł).
- Płyta indukcyjna sprawdzi się, jeśli chcesz przygotowywać czekolady na gorąco (choć niektóre ekspresy mają taką opcję) lub podawać dania, których produkty wymagają ugotowania.
- Wykorzystanie jajek wymaga posiadania naświetlacza. Używane można dostać już za 300zł.
- Do drinków potrzebne Ci będą kostkarka do lodu (300zł), kruszarka do lodu (ręczna od 100zł) i zestaw barmański (od 100zł).
- Aby serwować kawę z filiżanek potrzebujesz zmywarki-wypażarki (używana od 1000zł).
Wyposażenie ma wpływ na kształtowanie opinii o lokalu. To jak jest urządzony pozwala na zakwalifikowaniego do danego typu lokali. Można wyróżnić np. restauracje ekskluzywne, do których na spotkania służbowe zazwyczaj będą przychodzili biznesmeni. Inny wystrój będzie na pewno adekwatny do restauracji, w których będą odbywały się spotkania towarzyskie.
Wyposażenie restauracji powinno być ściśle związane z jego charakterem. Koniecznie powinno ono być funkcjonalne i użyteczne. Ważne jest również, by zachwycało swoim wyglądem. Jednak, co najważniejsze powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są odporne i trwałe.
Do wyposażenia swojej restauracji możesz wybrać sprzęt nowy, jak i używany. Która opcja jest lepsza? Odpowiedź nie jest łatwa. Powiem tak: to zależy. Między innymi od tego jaki typ lokalu zamierzasz otworzyć. Nie sądź jednak, że uważam, że jeśli otwierasz bar czy pub to możesz iść po kosztach wyposażając lokal i wybierać jedynie używany sprzęt, a przypadku restauracji musisz zainwestować tylko w nowy sprzęt. Uzależnienie czy możesz użyć sprzętu używanego w przypadku typu lokalu jest raczej według mnie związane z jego kuchnią i rodzajem serwowanych dań. Jeśli serwujesz dużo dań na zimno to na pewno musisz zadbać o najwyższej jakości chłodnie i na pewno nowe. Z kolei jeśli kawa będzie u Ciebie stanowiła epizodyczną rolę w menu to możesz w tym wypadku postawić na używany ekspres do kawy, który na początku na pewno pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów otwarcia restauracji.
Używany sprzęt jeśli jest w dobrym stanie może Ci naprawdę posłużyć dobrych kilka lat. W przypadku, gdy po jakimś czasie odmówi Ci posłuszeństwa to zawsze będziesz mógł wymienić go na kolejny używany lub nowy – wtedy Twój lokal będzie już na pewno na to stać. Jednak jeśli nie musisz liczyć każdego wydanego grosza to kup nowy sprzęt, który będzie gwarancją dobrego użytkowania. A jak się popsuje to zawsze będziesz mógł go oddać na gwarancję.
Dobry ekspres to też podstawa każdej gastronomii. Ariete robi je w świetnej cenie, kupowaliśmy ostatnio do maleńkiej kawiarni i powiem Wam, że model 1342 zrobił super wrażenie! Doskonała kawa i litrowy pojemnik na wodę, przez co jest bardzo wydajny!
Oooo ja też go mam! Jestem bardzo zadowolona, jeszcze nic mi się z nim nie stało. Klienci zadowoleni z kawy, chociaż teraz robimy głównie na wynos. I duży pojemnik, to się ceni!
Jest świetny, nic mu nie brakuje. Modny i funkcjonalny. Polecam bardzo!
Ja od Ariete najbardziej lubię czajniki. Wersja 2869 jest genialna – mieści sporo wody, cicho działa i w ogóle się nie psuje, a do tego ten design.
Ooo dostałam go od teściowej i mega trafiła! Nie dość, ze super ładny, to działa tak cicho jak żaden inny! Szok!