Kasa fiskalna on-line
Obecnie mamy do zaoferowania kilkadziesiąt różnych kas fiskalnych. Jak w takim gąszczu wybrać najodpowiedniejszą kasę fiskalną?
Kasa fiskalna jest narzędziem koniecznym niemal w każdej firmie, która kieruje swoją ofertę na rynek konsumencki. Stopniowo zmniejsza się liczba przedsiębiorstw, które mogą uniknąć jej stosowania korzystając z limitu 20 tys. obrotu. Zakres zwolnień został wprawdzie przedłużony do końca 2017 roku, jednak rząd zapowiada, że od 2018 ma wejść obowiązkowa archiwizacja paragonów online, co może być okazją do dalszego zmniejszania zakresu firm, które jeszcze z limitu obrotu korzystają.
Wprowadzenie archiwizacji paragonów online spowoduje, że łączność z internetem stanie się nieodłączną cechą kasy fiskalnej i wiele firm zostanie zmuszonych do wymiany tego urządzenia na nowsze. Chociaż miłośnicy nowoczesnych technologii mogą już dzisiaj zdecydować się na tablet fiskalny, pamiętając jednak przy tym, że ta oferta na rynku jest póki co dosyć skromna, a ceny stosunkowo wysokie.
Generalnie rynek oferuje bogaty wybór różnych rodzajów urządzeń fiskalnych. Dostępnych jest mnóstwo modeli kas małych i mobilnych, atrakcyjnych dla mniejszych firm, które wystawiają stosunkowo niewielką liczbę paragonów fiskalnych, i które chcą spełnić wymagania fiskusa jak najmniejszym kosztem. Większe przedsiębiorstwa również mogą wybierać spośród wielu średnich i systemowych kas fiskalnych oraz drukarek fiskalnych. Dla nich głównym kryterium zakupu kasy będzie jej integracja z pozostałymi elementami systemu sprzedaży, jak system magazynowy czy księgowy.
Dostępne na rynku kasy fiskalne przeznaczone do prowadzenia sprzedaży pozasklepowej są lekkie i małe. Najlżejsze ważą poniżej 0,5 kg, a większość nie przekracza 1 kg. Zarówno ich kształt, jak i gabaryty są przystosowane do wygodnej obsługi. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest urządzenie oraz czy jest odporne na zalanie wodą i zarysowania. Dobry materiał sprawia, że kasa „trzyma się” dłoni, a przy tym jest odporna na urządzenia mechaniczne.
Sprzedaż w terenie odbywa się w trudniejszych warunkach, więc transakcja powinna zostać przeprowadzona szybko i sprawnie. Dlatego przy zakupie kasy fiskalnej do sprzedaży mobilnej warto zwrócić uwagę na ilość klawiszy funkcyjnych dostępnych na klawiaturze (dają one możliwość zdefiniowania najczęściej wykonywanych operacji) oraz na szybkość drukowania. Najszybsze kasy fiskalne drukują paragony z prędkością 13-14 linii na sekundę, nawet jeśli szerokość taśmy umożliwia umieszczenie do 48 znaków w jednej linii wydruku.
Jakość i komfort użytkowania mobilnej kasy fiskalnej wydatnie się zwiększa kiedy kopie paragonów mogą być przechowywane w postaci elektronicznej a rolka z taśmą jest dłuższa (zamiast 14 czy 18 może wynosić nawet 30 metrów). Kasy, które pozwalają na tworzenie kopii elektronicznej są wyposażone w kartę pamięci.
Poza interfejsem komunikacyjnym RS-232 w kasach mobilnych pojawiają się także gniazda USB. Mogą one przysporzyć nieco kłopotów, ponieważ przy małych urządzeniach zdarzają się nie tylko gniazda typu A lub typu B, ale też gniazda mini-A.
Jednym z ważniejszych parametrów mobilnych kas fiskalnych jest żywotność akumulatora. Określa ona jak długo kasa będzie działać bez doładowania. Parametr ten najczęściej mierzy się za pomocą ilości paragonów lub ilości linii drukowanych bez doładowania. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kabel umożliwiający doładowanie akumulatora w samochodzie jest oferowany wraz z kasą, czy też należy go dokupić jako wyposażenie dodatkowe. Niektóre kasy posiadają dodatkową, alternatywną baterię, która zasila kasę podczas ładowania akumulatora.
Ty też lubisz oszczędzać? Jeśli tak, możesz zastanawiać się nad kupnem drukarki używanej. Przedsiębiorcy wystawiają swoje używane urządzenia na portalach aukcyjnych i w serwisach ogłoszeniowych. Używane bywają nawet kilka razy tańsze od nowych. Ale czy rzeczywiście? Tak naprawdę kupno używanej drukarki fiskalnej to bardzo zły pomysł. Przede wszystkim będziesz musiał ponieść koszty wymiany modułu fiskalnego – to co najmniej kilkaset złotych. Wymiana modułu jest niezbędna, ponieważ w starym wpisany jest numer NIP poprzedniego właściciela. Poza tym na używaną drukarkę nie dostaniesz ulgi z urzędu skarbowego, która wynosi nawet 700 zł. Weź pod uwagę wszystkie te koszty i policz, czy za używaną drukarkę w rzeczywistości nie przepłacisz, zamiast zaoszczędzić. Poza tym licz się z utratą lub skróconym okresem gwarancji oraz tym, że poprzedni właściciel mógł nie użytkować drukarki tak, jak powinien. O wiele bardziej opłaca się kupić nową drukarkę – w rzeczywistości nawet połowę tańszą od używanej – i cieszyć się urządzeniem nowym i w pełni sprawnym.